100% doğal ürün

Cheddar Peyniri Taze Blok (270-290gr) | Rani Çiftliği (PYN042)

Rani çiftliğinin özel üretiminde olan doğal ve sert bir yapısına sahip Cheddar peyniri, inek sütünden elde edilir. Aroması hafiften ortaya kadar değişmektedir ve olgunlaşmış olarak tüketilmesi önerilir.Denemenizi tavsiye ederiz.
26,00 ₺ KDV Dahil
  • organik ürün Organik
  • yerli üretim Yerli Üretim
Stokta Yok
Gelince Haber Ver

Adını İngiltere'nin Cheddar kasabasından alan bu peynir çeşidi, ülkemizde de sevilen ve sıklıkla tüketilen peynirlerden bir tanesidir. Cheddar peynirinin ilk keşfi, zamanın yetersizliklerinden ötürü soğutucu amaçlı kullanılabilecek hiçbir cihaz olmadığı için fazla sütün değerlendirilmesi amacıyla gerçekleşmiştir. Ayrıca adını aldığı kasabadaki köylüler tarafından bir süredir bekleyen unutulmuş süt dolu bir kovanın bulunmasıyla başlayan bu lezzetli serüven 12. Yüzyıldan bu yana hayatımıza gerçekten de lezzet katmaktadır.

Doğal ve sert bir yapısı olan Cheddar peyniri, inek sütünden elde edilir. Aroması hafiften ortaya kadar değişmektedir ve olgunlaşmış olarak tüketilmesi önerilir. Olgunlaşması için en az 1 yıl süre bekletilmesi gerekir. Rengi doğal sarı ya da kirli beyaz arasında değişiklik gösterebilir ancak bazı üreticilerin kırmızıbiber yağı ya da anatto adı verilen baharatı eklemesiyle koyu turuncu bir renge sahip olduğu da görülebilir. Hafif yağlı bir aroması olan peynir olgunlaştıkça tadı daha tuzlu bir hal alır.

Cheddar peynirinin yapılışı çiğ sütün biriktirilip mayayla kesilmesi işlemiyle başlar. Kesilen süt ısıtılarak plakalar halinde kesilir, tuzla yoğurulur ve kalıplara doldurulur. Burada peynir altı suyunu uzaklaştırmak amacıyla preslenerek peynir tekerlekleri kumaşla kaplanır. Sabit bir sıcaklıkta olgunlaşması beklenir. Bazı durumlarda peyniri kaplamak için siyah balmumundan faydalanılmaktadır. Haftada en az bir defa cheddaring ismi verilen işlemden geçirilir. Cheddaring işlemi; peynirin istiflenmesi, preslenmesi ve döndürme işlemlerinin tümüne denir ve sadece bu peynir çeşidine özgü bir terimdir.

Dünyanın dört bir yanına lezzeti saçılan bu peynir çeşidi pizzalarda ve hamburgerlerde lezzeti artıran bir eşlikçi olmaktadır. Bunun yanı sıra farklı damak tatlarına hitap eden çeşitli soslarda ve çikolata severlerin tutkunu olduğu tatlılardan suflenin yapımında da Cheddar peyniri kullanılmaktadır. 

Denemenizi tavsiye ederiz.

Bu konu hakkında henüz bilgi belirtilmemiştir.

Antalya’nın Side bölgesinde 25.000 m² ye kurulu olan Rani çiftliği; tarım, hayvancılık, süt ve süt ürünlerini üzerine doğal yöntemlerle üretim yapmaktadır. Sitemizde yabancı dünya peynir çeşitleri kategorisinde, %100 Türk sermayesi ile kurulmuş, zoru başarmış, İtalya başta olmak üzere, Avrupa kökenli bir çok peynir çeşidin ile yarışan Rani Çiftliği peynirlerini sizlerin de beğeneceğinizi düşünüyoruz. Özellikle İtalya kökenli Permesan peyniri ustalık gerektiren bir üründür. Parmesan peyniri ülkemizde üretilip, İtalyan lezzetini aratmayacak özellik ve lezzeti taşımaktadır. Rani çiftliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için ranifarm web sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

 

Üretim tarihinden itibaren dolabınızda muhafaza ederek son kullanma tarihine kadar tüketebilirsiniz.
Çok İyi (0)
% 0
İyi (0)
% 0
İdare Eder (0)
% 0
Kötü (0)
% 0
Çok Kötü (0)
% 0
1,0 Puan
1 kişi puan verdi

Bu ürüne daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek ve puan verebilmek için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
BENZER ÜRÜNLER